Wspomnienia i biografie | narkomania, depresja, obrzezanie, obozy śmierci

Coraz częściej wstyd mi przyznać, ile ostatnio przeczytałam książek. Dlatego najczęściej stwierdzam, że „a no, kilka ostatnio mi się udało”. W rzeczywistości czytanie książek jest bardzo ważnym elementem mojego życia.

mój instagram

Pamiętam, że w gimnazjum dostałam pałę, bo nie przeczytałam nawet streszczenia „Krzyżaków” i kompletnie nie wiedziałam o czym są. Doskonale pamiętam też, co czytałam na dzień przed ową lekcją polskiego – „Chirurga” Tess Gerritsen. Ta seria pochłonęła mnie bez reszty.

I tak to mniej więcej ze mną jest – nie znam dobrze lektur, do dziś nie rozumiem fenomenu „Dziadów” i tego, dlaczego są źle ponumerowane, nie kojarzę zbyt dobrze polskich pisarzy typu Mickiewicz, Sienkiewicz, Słowacki czy inny -cki.

A mimo wszystko książki i niektórych współczesnych pisarzy kocham miłością wielką. Nie poszłabym na koncert żadnego współczesnego wykonawcy czy zespołu (Riedel nie żyje – a tylko dla niego mogłabym się poświęcić i rzucić w tłum obcych, rozkołysanych ciał) – za to z największym podekscytowaniem wybrałabym się na spotkanie autorskie z Camillą Lackberg, Tess Gerristen, Lisą Gardner i z wieloma innymi autorami.

mój istagram

Of course, planuję zapoznać się kiedyś z lekturami, które „każdy Polak znać powinien”, bo wiem, że wstyd, że jak to możliwe, że nie mogę być prawdziwym molem książkowym skoro nie znam „Wesela”, ale aktualnie szkoda mi życia na robienie czegoś, bo „powinnam” – może kiedyś fenomen tych autorów zaciekawi mnie na tyle, że z wypiekami na twarzy sięgnę po „Potop”?

Narazie mam tyle ekscytujących i ważnych książek na liście do przeczytania, że Sienkiewicz i reszta będą musieli jeszcze trochę poczekać. To z ich powodu bardzo szybko odpędziłam od siebie myśl o studiowaniu filologii polskiej –  za co jestem im w sumie wdzięczna, bo psychologia to zdecydowanie to, czego chcę się uczyć.

Ale wracając do tematu – zapraszam Cię na przegląd kilku książek.

Chcę Ci opowiedzieć o wspomnieniach i biografiach, które ostatnio przeczytałam, bo może Drogi Czytelniku, znajdziesz tu coś dla Ciebie. Ja sama wiele książek, które wrzucam na listę do przeczytania i sukcesywnie (!) pochłaniam , wybieram sobie właśnie z takiego typu podsumowań. Początkowo chciałam je robić cyklami np. po dwa miesiące – ale to nierealne. Takiego jednego posta (tak szczerze) nikt nie przeczytałby w całości – nawet ja sama. 

„Zamach na heroinę” – Hanna Łącka

To swoisty pamiętnik Tomka uzależnionego od heroiny, jego babci, która przyjmuje go do siebie na kilka miesięcy i jego mamy, która próbuje wyciągnąć go z nałogu (w którymś momencie to jest komiczne, bo to Tomek stawia jej warunki). Bohaterowie piszą o tym, co ich spotkało, często zwracając się do siebie nazwajem. I odbijają między sobą wielką piłkę ulepioną z żalu, straconych szans, przewinień, pretensji i złości.

To nie jest historia, która napełni Was nadzieją, która Was wzruszy czy przywróci wiarę, że nigdy nie jest za późno. 

To zapis tego, jak wyglądają rozmowy z człowiekiem uzależnionym. To zapis tego, w jaki sposób myślą i manipulują każdą dostępną (!) osobą ludzie, których my tak zachłannie próbujemy ratować. W końcu, to zapis tego, jak wygląda wychodzenie z nałogu w zatrważającej liczbie przypadków. Lubimy czytać historie tych, którym się udało. Ale pewnie domyślacie się, jak jest naprawdę. Witaj rzeczywistości.

„Mężczyźni z różowym trójkątem” – Heger

Z iloma książkami opowiadającymi o holokauście i obozach śmierci się zetknęliście? Ile ich przeczytaliście? Ile filmów obejrzeliście? Ile historii poznaliście? I czy była tam choć jedna, która opowiadałaby o życiu więźnia obozu nazistowskiego, który był homoseksualistą? Czy słyszeliście o tym, jak traktowani byli Ci ludzie? Czy w ogóle o nich słyszeliście?

Po wojnie oni nadal musieli się ukrywać. I nadal nie mogli opowiedzieć swojej historii – nigdy by im nie współczuł. Wyobrażacie sobie to?

Ale to prawda. A „Mężczyźni z różowym trójkątem” jest spóźnionym o kilkadziesiąt lat świadectwem tego, jak podczas II wojny światowej cierpieli homoseksualiści.

„Cięcie” – Hibo Wardere

Dziś chyba większość z nas wie czym jest obrzezanie. Choć nie wiem, czy zdajecie sobie sprawę, że to nie dzieje się tylko w dalekiej Afryce czy Azji. To dzieje się w miastach takich jak Londyn.

Po drugie, co ważne – o obrzezaniu nie ma ani słowa w Koranie. Nie jest to nakaz religijny! Tak więc możemy z całym szacunkiem podchodzić do innej wiary, jednocześnie potępiając takie praktyki, jak okaleczanie żeńskich genitaliów – bo to jest okaleczanie.

„Cięcie” opowiada historię obrzezanej kobiety. Cofamy się do jej dzieciństwa i jesteśmy świadkami tego, jak ten okrutny „zabieg” wpłyna na całe jej życie. Co zasługuje na podziw – Hibo jako dojrzała kobieta postanowiła podzielić się swoja historią. Najpierw z dyrektorem szkoły, w której pracowała, najbliższymi, a później – sukcesywnie – z coraz większą rzeszą nieświadomych osób.

Z książki dowiemy się więcej o praktyce, jaką jest obrzezanie dziewczynek i o sposobach, jakimi próbuje się z nią walczyć. Ważna lektura.

„Po prostu mnie przytul” – Kaja Platowska

Ciężkostrawne świadectwo nastolatki wiele lat chorującej na depresję. Której nikt nie rozumiał. Której nikt nie pomógł. Której nikt, bardzo długo, nie przytulił.

Dlaczego ciężkostrwawne? Bo takie jest życie z tą chorobą. Postronny obserwator może mieć dosyć – i to wcale nie będzie wynikało ze złych intencji, braku współczucia czy empatii. Taka jest depresja – trudno zrozumieć co czuje osoba chora na depresje, trudno w ogóle zrozumieć ból psychiczny.

Kilka stwierdzeń w tej książce wydało mi się nadzwyczaj trafnych. Jedyne, czego mogłabym się przyczepić, to zbyt mało miejsca, jakie poświęcono drodze ku wyzdrowieniu. To prawda, że jest ona wyboista i trudna, ale mimo wszystko chciałabym, by było o niej więcej.

A ja teraz się już z Wami żegam,

ale jeśli chodzi o kryminały to… czytamy się już wkrótce, bo właśnie przygotowuję wpis o tych, które udało mi się przeczytać w tym roku – jeśli lubicie literaturę sensacyjną to napewno znajdziecie coś dla siebie 🙂
Buźka!

Podobne posty: