Serial dokumentalny o zamordowanej zakonnicy – The Keepers

 

Sądziłam, że The Keepers to serial fabularny, ale oparty na faktach – sama nie wiem dlaczego tak myślałam. Netflix mi go podsuwał i widziałam go też w serialowym przeglądzie u Kingi. No więc odpaliłam play.

Okazało się, że The Keepers to serial dokumentalny. Liczy 7 odcinków i opowiada o niewyjaśnionym morderstwie pewnej młodej zakonnicy.

Zakonnicę zamordowano w 1969 i jej śmierć pozostała zagadką. Po pierwszym odcinku pomyślałam – cholera, beznajdziejna sprawa. Minęło 50 lat, na pierwszy rzut oka żadnych dowodów, żadnego motywu, kompletnie nic.

Dwie starsze kobiety rozpoczęły śledztwo na własną rękę. Młoda zakonnica była ich nauczycielką w liceum, bardzo ją ceniły. Chcą sprawiedliwości dla Cathy – bo tak miała na imię zakonnica. Cathy Cesnik.

Co kryje się za tą okrutną zbrodnią?

Kryje się za tym tak wiele, że trudno to udźwignąć – i jeśli szukacie czegoś lekkiego, dla odprężenia i wieczornego relaksu, zdecydowanie nie odpoczniecie przy The Keepers. To ciężki, tajemniczy, przytłaczający dokument. Co ważniejsze – ma misję. Opowiada historię Cathy i Baltimore, archidiecezji baltimorskiej, pedofilii w prestiżowej szkole katolickiej. Nie możemy zwrócić Cathy życia, jej zabójca nie został ukarany i nawet, jeśli dowiemy się, kim był – on już swoje życie przeżył.

A jednak, produkcja tego serialu ma sens. Niczego nie da się cofnąć i naprawić, ale nagłośnienie tego morderstwa to jedna z rzeczy, jakie jeszcze można zrobić. Wkrótce bliscy Cathy odejdą, odejdą też jej uczennice i wszyscy zapomną o sprawie. Było, minęło. Dokument zostanie.

Niech o Cathy usłyszy świat.

I co ciekawsze – Ci, którzy chcieli sprawę zatuszować i wyciszyć, – hej, spójrzcie! Oglądamy, widzimy, wiemy co się tam działo. Prawda wyszła na jaw.

 

  • Paulina Adamowicz

    Generalnie takie seriale mocno mnie wkręcają. Niestety przez moją zbyt rozwiniętą wyobraźnie raczej unikam tej tematyki, bo później boję się własnego cienia 🙂

  • Katarzyna Hartung

    Aż jestem ciekawa – lubię takie seriale.

  • Kurcze, nie przepadam za dokumentami. Prawdę mówiąc wieczorem, po dniu pełnym obowiązków, wolę odpocząć przy czymś lzejszym. Ale! Ale ta historia bardzo mnie zainteresowała – wpisuje na listę do obejrzenia.

    • Tak, do odpoczynku się nie nadaję. Choć historia warta poznania, naprawdę. Może kiedyś przyjdzie odpowiedni moment 🙂