Książka o psychologii dla początkujących

Cześc Kochani! Jak lecą Wam wakacje? Moja strona główna na instagramie jest zasypana zdjęciami z Chorwacji, Włoch i wszystkich innych cudów świata, gdzie jest słońce i morze. Mam nadzieję, że i Wy wypoczywacie w pięknych miejscach.

Ja po części również, bo pomalutku odmalowujemy chałupę więc – będzie pięknie <3 Wracając jednak na ziemię, może ktoś z Was interesuje się hobbystycznie psychologią albo na przykład zastanawia się nad studiami psychologicznymi i szuka czegoś, co rozjaśni mu co nie co o tym, czego właściwie psychologia dotyczy i jakie są jej podstawowe zagadnienia.


Rok temu, planując swoje studia, napisałam do Igi Bedkowskiej z prośbą o to, czy mogłaby mi polecić jakieś książki dla początkujących studentów psychologii – tak, żebym zobaczyła czego właściwie na studiach mogę się spodziewać. Iga poleciła mi właśnie tę książkę:


„Psychologia i życie” Zimbardo


To bardzo popularna książka, jak się później okazało, dostępna również w mojej małej gminnej bibliotece. Sama nie wiem, jak to się stało, że nigdy o niej nie słyszałam. Udało się kupić używaną sztukę na Allegro za 20 (!) złotych. Nowe kosztują w okolicach 100 zł, ale jest to w zupełności uzasadnione – to wielka księga, serio.

Traktuje o wszystkich podstawowych zagadnieniach, jakimi zajmuje się psychologia. Bo, wbrew zdrowemu rozsądkowi, ludzie nadal uważają, że to tajemna wiedza i nauka „o duszy”. Nie, psychologia nie jest nauką o duszy. 🙂
 
Książka przyda się na wprowadzeniu do psychologii. Ja sama uczyłam się z niej również mózgu, kiedy kserówki z innych podręczników wydawały mi się jeszcze nie do ogarnięcia.
 
Każdy z rozdziałów rozpoczyna się „historią z życia”, dzięki czemu o wiele łatwiej można zrozumieć omawiane później tematy i zagadnienia. A jakie właściwie to zagadnienia?
 
Badania psychologiczne, biopsychologia i nauka i układzie nerwowym, psychika, świadomość i stany alternatywne, rozwijające się dziecko, rozwój w ciągu całego życia, wrażenia, spostrzeganie, uczenie się i analiza zachowania, pamiętanie i zapominanie, procesy poznawcze, motywacja, emocje, osobowość, różnice indywidualne, psychologia społeczna. 
 
Większość przewija się na pierwszym roku psychologii. To więc świetny wstęp dla studenta psychologii – jak również dla kogoś, kogo psychologia po prostu interesuje. Zimbardo pisze w taki sposób, że wszystko naprawdę wydaje się łatwe. Ponadto, dzięki ciekawostkom – czytanie staje się frajdą.
 
Myślisz, że komuś z Twoich znajomych przyda się informacja o tej książce? Udostępnij ją dalej.